2022 PBA Commissioner's Cup | Schedule, Results, Scores & Game Details

Check out below the 2022 PBA Commissioner's Cup schedule, results, scores and game details.

Eliminations

Date Time Team Scores Team Details
Sep. 21 3:00 pm Blackwater 87—133 Bay Area  
  5:45 pm NorthPort 92—89 Phoenix  
Sep. 23 3:00 pm Terrafirma 110—124 Converge  
  5:45 pm NLEX 96—90 Rain or Shine  
Sep. 24 4:30 pm Bay Area 105—104 NorthPort  
  6:45 pm Phoenix 85—97 Blackwater  
Sep. 28 3:00 pm Magnolia 100—92 Terrafirma  
  5:45 pm Ginebra 71—93 Rain or Shine  
Sep. 30 3:00 pm NLEX 105—102 Blackwater  
  5:45 pm NorthPort 101—95 Meralco  
Oct. 1 4:30 pm Phoenix 91—101 Bay Area  
  6:45 pm Converge 105—109 Magnolia  
           
ADVERTISEMENT
           
Oct. 2 4:30 pm Rain or Shine 106—94 Terrafirma  
  6:45 pm Meralco 91—99 Ginebra  
Oct. 5 3:00 pm Blackwater 109—106 San Miguel  
  5:45 pm Magnolia 94—92 TNT  
Oct. 7 3:00 pm Terrafirma 92—105 Meralco  
  5:45 pm Bay Area 106—100 Converge  
Oct. 8 4:30 pm NLEX 97—111 Phoenix  
  6:45 pm TNT 117—93 NorthPort  
Oct. 9 4:30 pm San Miguel 113—105 Rain or Shine  
  6:45 pm Ginebra 111—93 Bay Area  
Oct. 12 3:00 pm NorthPort 87—83 Blackwater  
  5:45 pm NLEX 97—111 Magnolia  
Oct. 14 3:00 pm Blackwater 93—86 Terrafirma  
  5:45 pm Phoenix 101—93 Ginebra  
Oct. 15 4:30 pm Meralco 99—106 Converge  
  6:45 pm Rain or Shine 91—110 TNT  
Oct. 16 4:30 pm Bay Area 113—87 San Miguel  
  6:45 pm Magnolia 109—91 NorthPort  
Oct. 19 3:00 pm Meralco 82—89 Phoenix  
  5:45 pm TNT 101—110 NLEX  
Oct. 21 3:00 pm Terrafirma 76—130 Bay Area  
  5:45 pm San Miguel 102—106 Converge  
Oct. 22 4:30 pm Blackwater 98—108 TNT  
  6:45 pm Rain or Shine 113—96 Meralco  
Oct. 23 4:30 pm NLEX 116—124 San Miguel  
  6:45 pm Ginebra 103—97 Magnolia  
Oct. 26 3:00 pm Phoenix 92—83 Rain or Shine  
  5:45 pm San Miguel 104—86 NorthPort  
Oct. 28 3:00 pm Converge 130—117 TNT  
  5:45 pm Terrafirma 90—111 Ginebra  
Oct. 30 4:30 pm Blackwater 71—77 Converge  
  6:45 pm TNT 88—91 Phoenix  
Nov. 4 3:00 pm Bay Area 89—92 Meralco  
  5:45 pm NorthPort 75—76 Rain or Shine  
Nov. 5 4:30 pm Converge 108—84 NLEX  
  6:45 pm Terrafirma 90—121 TNT  
Nov. 6 4:30 pm Magnolia 91—69 Blackwater  
  6:45 pm San Miguel 96—97 Ginebra  
Nov. 9 3:00 pm Phoenix 127—132 Converge  
  5:45 pm NLEX 94—107 NorthPort  
Nov. 11 3:00 pm Rain or Shine 87—120 Bay Area  
  5:45 pm Blackwater 98—102 Meralco  
Nov. 12 4:30 pm NorthPort 91—85 Terrafirma  
  6:45 pm Phoenix 80—90 Magnolia  
Nov. 13 4:30 pm Bay Area 118—98 NLEX  
  6:45 pm Converge 102—101 Rain or Shine  
Nov. 16 3:00 pm TNT 91—97 Meralco  
  5:45 pm Magnolia 85—80 San Miguel  
Nov. 18 3:00 pm NLEX 114—124 Terrafirma  
  5:45 pm Ginebra 98—84 Blackwater  
Nov. 19 4:30 pm San Miguel 108—104 Phoenix  
  6:45 pm Bay Area 95—89 Magnolia  
Nov. 20 4:30 pm NorthPort 112—97 Converge  
  6:45 pm TNT 85—89 Ginebra  
Nov. 23 3:00 pm Bay Area vs. TNT  
  5:45 pm Terrafirma vs. San Miguel  
Nov. 25 3:00 pm Blackwater vs. Rain or Shine  
  5:45 pm Ginebra vs. NLEX  
Nov. 26 4:30 pm Phoenix vs. Terrafirma  
  6:45 pm San Miguel vs. TNT  
Nov. 27 4:30 pm Magnolia vs. Meralco  
  6:45 pm NorthPort vs. Ginebra  
Nov. 30 3:00 pm Meralco vs. NLEX  
  5:45 pm Converge vs. Ginebra  
Dec. 2 3:00 pm San Miguel vs. Meralco  
  5:45 pm Rain or Shine vs. Magnolia  

2022-2023 NBA Schedule on NBA TV Philippines via Cignal TV

Watch the NBA 2022-23 Regular Season, Playoffs and Finals on NBA TV Philippines via Cignal TV.

Check out below the schedule.

(All times are in Philippine Standard Time)
Date Time Team Scores Team Details
Regular Season Week 6 on NBA TV Philippines
Nov. 22 9:00 am Boston Celtics vs. Chicago Bulls  
  9:00 am Portland Trail Blazers vs. Milwaukee Bucks  
Nov. 23 9:00 am Sacramento Kings vs. Memphis Grizzlies  
  11:00 am Los Angeles Lakers vs. Phoenix Suns  
Nov. 24 8:00 am Philadelphia 76ers vs. Charlotte Hornets  
  11:00 am LA Clippers vs. Golden State Warriors  
Nov. 26 9:00 am Cleveland Cavaliers vs. Milwaukee Bucks  
  11:00 am Utah Jazz vs. Golden State Warriors  
Nov. 27 6:00 am Dallas Mavericks vs. Toronto Raptors  
  10:00 am Utah Jazz vs. Phoenix Suns  
Nov. 28 4:00 am Portland Trail Blazers vs. Brooklyn Nets  
  6:00 am Miami Heat vs. Atlanta Hawks  

ADVERTISEMENT

Date Time Team Scores Team Details
Regular Season Week 1
Oct. 19 10:00 am Los Angeles Lakers 109—123 Golden State Warriors  
Oct. 20 7:30 am Cleveland Cavaliers 105—108 Toronto Raptors  
  10:00 am Dallas Mavericks 105—107 Phoenix Suns  
  10:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Portland Trail Blazers 115—108 Sacramento Kings  
Oct. 21 10:00 am LA Clippers 103—97 Los Angeles Lakers  
Oct. 22 7:00 am New Orleans Pelicans 124—112 Charlotte Hornets  
  10:00 am Denver Nuggets 128—123 Golden State Warriors  
  10:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Phoenix Suns 111—113 Portland Trail Blazers  
Oct. 23 8:30 am Memphis Grizzlies 96—137 Dallas Mavericks  
  9:00 am
(Delayed: 1:00 pm
Toronto Raptors 109—112 Miami Heat  
Oct. 24 8:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Minnesota Timberwolves 116—106 Oklahoma City Thunder  
  10:00 am Phoenix Suns 112—95 LA Clippers  
           
Regular Season Week 2
Oct. 25 8:00 am Brooklyn Nets 124—134 Memphis Grizzlies  
  10:00 am
(Delayed: 1:00 pm
Denver Nuggets 110—135 Portland Trail Blazers  
Oct. 26 7:00 am Detroit Pistons 99—120 Washington Wizards  
  10:00 am Golden State Warriors 105—134 Phoenix Suns  
Oct. 27 7:30 am Charlotte Hornets 131—134 New York Knicks  
  10:00 am Los Angeles Lakers 99—110 Denver Nuggets  
  10:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Miami Heat 119—98 Portland Trail Blazers  
Oct. 28 7:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Memphis Grizzlies 125—110 Sacramento Kings  
  10:00 am Miami Heat 110—123 Golden State Warriors  
Oct. 29 7:30 am Cleveland Cavaliers 132—123 Boston Celtics  
  9:00 am
(Delayed: 12:00 pm
Utah Jazz 101—117 Denver Nuggets  
Oct. 30 7:00 am
(Delayed: 10:30 pm
Golden State Warriors 113—120 Charlotte Hornets  
  8:00 am Atlanta Hawks 115—123 Milwaukee Bucks  
Oct. 31 3:00 am New Orleans Pelicans 112—91 LA Clippers  
  7:30 am Orlando Magic 105—114 Dallas Mavericks  
           
Regular Season Week 3
Nov. 1 7:30 am India Paceers 109—116 Brooklyn Nets  
  9:00 am
(Delayed: 1:00 pm
Memphis Grizzlies 105—121 Utah Jazz  
Nov. 2 7:30 am
(Delayed: 10:00 am
Chicago Bulls 108—99 Brooklyn Nets  
  7:30 am Golden State Warriors 109—116 Miami Heat  
Nov. 3 7:30 am Atlanta Hawks 112—99 New York Knicks  
  8:30 am
(Delayed: 1:00 pm
Utah Jazz 100—103 Dallas Mavericks  
  10:00 am New Orleans Pelicans 117—120 Los Angeles Lakers  
Nov. 4 8:00 am Denver Nuggets 122—110 Oklahoma City Thunder  
Nov. 5 8:30 am
(Delayed: 1:00 pm
Golden State Warriors 105—114 New Orleans Pelicans  
  10:30 am Utah Jazz 130—116 Los Angeles Lakers  
Nov. 6 7:00 am Brooklyn Nets 98—94 Charlotte Hornets  
  10:00 am Portland Trail Blazers 82—102 Phoenix Suns  
Nov. 7 4:30 am
(Delayed: 1:30 pm
Cleveland Cavaliers 114—100 Los Angeles Lakers  
  7:00 am Washington Wizards 97—103 Memphis Grizzlies  
           
Regular Season Week 4
Nov. 8 10:00 am Boston Celtics 109—106 Memphis Grizzlies  
  10:45 am
(Delayed: 1:00 pm
Brooklyn Nets 94—96 Dallas Mavericks  
Nov. 10 9:00 am
(Delayed: 1:30 pm
Phoenix Suns 129—117 Minnesota Timberwolves  
  11:00 am Los Angeles Lakers 101—114 LA Clippers  
Nov. 11 8:00 am Dallas Mavericks 105—113 Washington Wizards  
  8:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Charlotte Hornets 112—117 Miami Heat  
Nov. 12 8:00 am Denver Nuggets 112—131 Boston Celtics  
  8:30 am
(Delayed: 1:00 pm
Detroit Pistons 112—121 New York Knicks  
  11:00 am Cleveland Cavaliers 101—106 Golden State Warriors  
Nov. 13 7:00 am Utah Jazz 112—121 Washington Wizards  
  9:30 am Portland Trail Blazers 112—117 Dallas Mavericks  
Nov. 14 7:00 am Golden State Warriors 115—112 Sacramento Kings  
  9:00 am
(Delayed: 12:30 pm
Denver Nuggets 126—103 Chicago Bulls  
           
Regular Season Week 5
Nov. 15 8:30 am Phoenix Suns 112—113 Miami Heat  
  11:00 am San Antonio Spurs 95—132 Golden State Warriors  
Nov. 16 9:30 am LA Clippers 101—103 Dallas Mavericks  
  11:00 am
(Delayed: 1:00 pm
New York Knicks 118—111 Utah Jazz  
Nov. 17 9:00 am
(Delayed: 1:30 pm
Cleveland Cavaliers 98—113 Milwaukee Bucks  
  11:00 am Golden State Warriors 119—130 Phoenix Suns  
Nov. 18 11:00 am
(Delayed: 2:00 pm
San Antonio Spurs 112—130 Sacramento Kings  
  11:30 am Detroit Pistons 91—96 LA Clippers  
Nov. 19 8:30 am Charlotte Hornets 122—132 Cleveland Cavaliers  
  10:00 am
(Delayed: 2:00 pm
Phoenix Suns 133—134 Utah Jazz  
  11:30 am Detroit Pistons 121—128 Los Angeles Lakers  
Nov. 20 8:00 am Orlando Magic 113—114 Indiana Pacers  
  11:30 am San Antonio Spurs 97—119 LA Clippers  
Nov. 21 8:00 am Memphis Grizzlies vs. Brooklyn Nets  
  8:30 am Denver Nuggets vs. Dallas Mavericks  


NBA TV Philippines Ch. 262 HD is available for Postpaid Plans 520 & up and Prepaid Loads 600 & up. Ch. 96 SD is available for Prepaid Loads 450 & up.

Avail as a Channel Add-On in HD for Postpaid Plans 290 & 420 and Prepaid Loads 500 & below for only Php 200/month!
Source: nba.com

2022-2023 NBA Schedule on TV5 and One Sports

Watch the NBA 2022-23 Regular Season and Playoffs on TV5, every Saturday and Sunday, and One Sports, every Monday and Friday.

Check out below the schedule.

(All times are in Philippine Standard Time)
Date Time Channel Team Scores Team Details
Regular Season Week 1
Oct. 21 7:30 am One Sports Milwaukee Bucks 90—88 Philadelphia 76ers  
Oct. 22 8:00 am TV5 Utah Jazz 132—126 Minnesota Timberwolves  
Oct. 23 8:00 am
(Delayed: 9:00 am)
TV5 Toronto Raptors 109—112 Miami Heat  
Oct. 24 8:30 am One Sports Sacramento Kings 125—130 Golden State Warriors  
             
Regular Season Week 2
Oct. 28 7:30 am One Sports Dallas Mavericks 129—125 Brooklyn Nets  
Oct. 29 8:00 am TV5 Los Angeles Lakers 102—111 Minnesota Timberwolves  
Oct. 30 7:00 am
(Delayed: 9:00 am)
TV5 Golden State Warriors 113—120 Charlotte Hornets  
Oct. 31 9:30 am One Sports Denver Nuggets 110—121 Los Angeles Lakers  
             
Regular Season Week 3
Nov. 4 7:00 am One Sports Golden State Warriors 129—130 Orlando Magic  
Nov. 5 7:00 am TV5 Brooklyn Nets 128—86 Washington Wizards  
Nov. 6 8:00 am TV5 Oklahoma City Thunder 94—108 Milwaukee Bucks  
Nov. 7 11:00 am One Sports Utah Jazz 110—102 LA Clippers  
             
Regular Season Week 4
Nov. 11 8:30 am One Sports Philadelphia 76ers 95—104 Atlanta Hawks  
Nov. 12 8:00 am TV5 Denver Nuggets 112—131 Boston Celtics  
Nov. 13 5:00 am
(Delayed: 9:00 am)
TV5 Brooklyn Nets 110—95 LA Clippers  
Nov. 14 10:30 am One Sports Brooklyn Nets 103—116 Los Angeles Lakers  
             
Regular Season Week 5
Nov. 18 11:00 am One Sports Brooklyn Nets 109—107 Portland Trail Blazers  
Nov. 19 8:00 am TV5 Miami Heat 106—107 Washington Wizards  
Nov. 20 8:30 am TV5 Minnesota Timberwolves 112-109 Philadelphia 76ers  
Nov. 21 8:00 am One Sports Golden State Warriors vs. Houston Rockets  
             
Regular Season Week 6
Nov. 26 8:00 am TV5 Philadelphia 76ers vs. Orlando Magic  
Nov. 27 9:00 am TV5 Los Angeles Lakers vs. San Antonio Spurs  
Nov. 28 9:00 am One Sports Dallas Mavericks vs. Milwaukee Bucks  
             


Source: nba.com

2022 PVL Reinforced Conference | Schedule, Results, Scores & Game Details

The Premier Volleyball League (PVL) Reinforced Conference returns on October 8 at Santa Rosa Sports Complex in Laguna.

The 2022 PVL Reinforced Conference will have double-headers every Tuesday, Thursday and Saturday.

Check out below the 2022 PVL Reinforced Conference schedule, results, scores and game details.

ADVERTISEMENT

Preliminaries

Date Time Team Score Team Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Details
Oct. 8 2:30 pm PLDT 3—2 Army 17-25 25-20 24-26 25-11 15-11  
5:30 pm Akari 1—3 Cignal 25-20 23-25 18-25 16-25    
Oct. 11 2:30 pm F2 Logistics 0—3 Chery Tiggo 23-25 21-25 22-25      
  5:30 pm Petro Gazz 3—0 Choco Mucho 27-25 25-22 28-26      
Oct. 13 2:30 pm PLDT 1—3 Creamline 22-25 18-25 28-26 22-25    
  5:30 pm F2 Logistics 1—3 Choco Mucho 21-25 25-22 20-25 24-26    
Oct. 15 2:30 pm Akari 3—0 Army 25-20 25-20 25-20      
5:30 pm Cignal 1—3 Chery Tiggo 23-25 25-20 21-25 20-25    
Oct. 18 2:30 pm Army 0—3 F2 Logistics 17-25 21-25 16-25      
5:30 pm Creamline 3—1 Petro Gazz 25-19 16-25 25-18 27-25    
Oct. 20 2:30 pm Chery Tiggo 3—2 Akari 23-25 25-21 21-25 25-2 15-6  
5:30 pm Choco Mucho 3—2 PLDT 25-27 25-22 18-25 25-22 17-15  
Oct. 22 2:30 pm Petro Gazz 3—0 Akari 25-13 25-14 25-20      
5:30 pm Creamline 3—1 Cignal 25-18 22-25 25-22 25-12    
Oct. 25 2:30 pm Choco Mucho 1—3 Chery Tiggo 27-29 25-18 16-25 20-25    
5:30 pm PLDT 0—3 F2 Logistics 19-25 22-25 20-25      
Oct. 27 2:30 pm Akari 1—3 Creamline 25-23 15-25 16-25 21-25    
5:30 pm Chery Tiggo 3—2 Army 22-25 25-18 25-27 25-18 15-12  
Nov. 3 2:30 pm Army 0—3 Cignal 23-25 19-25 19-15      
5:30 pm Choco Mucho 2—3 Akari 25-23 21-25 19-25 25-21 12-15  
Nov. 5 2:30 pm Petro Gazz 3—1 PLDT 19-25 25-21 25-20 27-25    
5:30 pm Chery Tiggo 1—3 Creamline 23-25 25-20 12-25 30-32    
Nov. 8 2:30 pm Army 0—3 Choco Mucho 24-26 10-25 17-25      
5:30 pm Creamline 2—3 F2 Logistics 25-22 25-23 20-25 19-25 11-15  
Nov. 10 2:30 pm Cignal 3—2 Petro Gazz 25-22 34-32 15-25 16-25 15-13  
  5:30 pm Akari 0—3 PLDT 11-25 21-25 19-25    
Nov. 12 2:30 pm Creamline 3—1 Army 25-12 25-18 23-25 25-23    
5:30 pm Petro Gazz 3—2 Chery Tiggo 25-14 24-26 25-13 21-25 15-9  
Nov. 15 2:30 pm PLDT 3—1 Cignal 25-21 25-23 22-25 25-21    
5:30 pm F2 Logistics 1—3 Akari 21-25 25-22 24-26 22-25    
Nov. 17 2:30 pm Chery Tiggo 3—2 PLDT 25-20 18-25 22-25 25-16 18-16  
5:30 pm Choco Mucho 1—3 Creamline 25-15 20-25 20-25 26-28    
Nov. 19 2:30 pm Army 0—3 Petro Gazz 13-25 12-25 19-25      
5:30 pm Cignal 3—1 F2 Logistics 25-20 20-25 25-14 25-20    
Nov. 22 2:30 pm Cignal vs. Choco Mucho            
5:30 pm F2 Logistics vs. Petro Gazz            

For the Reinforced Conference, the PVL will finally have a video challenge system.

Up to November 19, the nine teams will compete against one another in a round-robin format.

The PVL Reinforced Conference 2022 will begin with PLDT and United Auctioneers-Army, and Akari will finally make its debut against Cignal.

F2 Logistics will finally return to action on October 11 when they take against a redesigned Chery Tiggo after skipping the Invitational Conference.

On October 13, Creamline will face PLDT to begin its three-peat campaign after dominating Open and Invitational Conferences earlier in the year.

The top four move on to the semifinal stage, where teams play another round robin to determine the top two teams that will dispute the title in a best-of-five finals

UAAP Season 85 Men's Basketball | Schedule, Results, Scores & Game Details

The University Athletic Association of the Philippines men’s basketball tournament returns on October 1 as the UAAP opens its 85th Season.

The UAAP Season 85 schedule will return to its pre-pandemic format, with games airing every Wednesday, Saturday, and Sunday.

The Adamson University will serve as the league's host for this season.

Check out below the UAAP Season 85 Men's Basketball schedule, results, scores and game details.

ADVERTISEMENT

Second Round Schedule and Results

Date Time Team Scores Team Details
Oct. 29 2:00 pm DLSU vs. UST  
  4:00 pm Adamson vs. Ateneo  
Oct. 30 2:00 pm UE 68—75 FEU  
  4:00 pm UP 75—63 NU  
Nov. 2 11:00 am UST 51—81 UE  
  1:00 pm UP 91—70 Adamson  
  4:30 pm FEU 57—53 DLSU  
  6:30 pm NU 78—74 Ateneo  
Nov. 5 11:00 am UE 69—83 UP  
  1:00 pm UST 55—56 Adamson  
  4:30 pm NU 71—60 FEU  
  6:30 pm Ateneo 68—54 DLSU  
Nov. 17 11:00 am DLSU 81—78 Adamson  
  1:00 pm UE 61—70 NU  
  4:30 pm UP 73—59 FEU  
  6:30 pm UST 55—72 Ateneo  
Nov. 20 11:00 am Ateneo 71—65 FEU  
  1:00 pm NU 67—57 UST  
  4:30 pm Adamson 74—64 UE  
  6:30 pm UP 80—82 DLSU  
Nov. 23 11:00 am UST vs. UP  
  1:00 pm NU vs. DLSU  
  4:30 pm Ateneo vs. UE  
  6:30 pm FEU vs. Adamson  
Nov. 26 11:00 am Adamson vs. NU  
  1:00 pm FEU vs. UST  
  4:30 pm UE vs. DLSU  
  6:30 pm UP vs. Ateneo  

First Round Schedule and Results

Date Time Team Scores Team Details
Oct. 1 2:00 pm Adamson 60—69 UST πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:00 pm UP 72—69 DLSU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 2 2:00 pm NU 77—70 UE πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:00 pm FEU 70—79 Ateneo πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 5 11:00 am UE 76—66 FEU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  1:00 pm Adamson 78—87 UP πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm DLSU 83—63 UST πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  6:30 pm Ateneo 77—60 NU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 8 2:00 pm UE 61—74 Adamson πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:00 pm UP 73—67 FEU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 9 1:00 pm UST 63—69 NU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm DLSU 83—78 Ateneo πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 12 11:00 am Ateneo 79—52 UST πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  1:00 pm UP 75—80 NU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm DLSU 74—81 UE πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  6:30 pm FEU 65—76 Adamson πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 15 2:00 pm FEU 70—87 DLSU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:00 pm Adamson 54—58 NU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 16 12:00 pm UST 68—78 UE πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm UP 76—71 Ateneo πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 19 11:00 am DLSU 76—80 NU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  1:00 pm Ateneo 76—55 Adamson πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm UE 77—84 UP πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  6:30 pm UST 60—75 FEU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 22 1:00 pm UST 51—76 UP πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm Adamson 86—84 DLSU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
Oct. 23 1:00 pm UE 76—91 Ateneo πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š
  4:30 pm NU 44—47 FEU πŸŽ₯πŸ“ΊπŸ’»πŸ“±πŸ“Š



On October 1 at the Mall of Asia Arena in Pasay, Season 85 host Adamson will face off against the University of Santo Tomas (UST) to kick off the event.

The Final Four rematch between the defending champion UP and DLSU will serve as the main game of the Day 1 doubleheader.

The UAAP will make its long-awaited return to Pasig's PhilSports Arena on October 5 with a quadruple-header.

The first La Salle-Ateneo game will follow the game between UST and NU on October 9 in the Smart Araneta Coliseum in Quezon City.

As announced by the UAAP, the second round of the UAAP Season 85 Men's Basketball Tournament will begin on October 29.

On November 27, the playoff games will be played if necessary to break ties in the Final Four positions.

The semifinals will begin on Nov. 30, while the finals will start on Dec. 7.

The cheerleading competition is set for December 10.

NCAA Season 98 Men's Basketball | Schedule, Results, Scores & Game Details

Check out below the NCAA Season 98 Men's Basketball schedule, results, scores and game details.

Second Round Schedule and Results

Date Time Team Scores Team Details
Oct. 16 12:00 nn Lyceum 59—62 Mapua  
  3:00 pm EAC 80—75 CSB  
Oct. 18 3:00 pm Letran 74—59 Perpetual  
Oct. 19 12:00 nn CSB 85—72 Mapua  
  3:00 pm EAC 73—79 Lyceum  
Oct. 21 3:00 pm Arellano 53—65 Letran  
Oct. 22 12:00 nn Mapua 77—67 EAC  
  3:00 pm San Beda 72—75 Perpetual  
Oct. 23 3:00 pm San Sebastian 50—69 Letran  
           
ADVERTISEMENT
           
Oct. 25 12:00 nn Perpetual 65—73 Mapua  
  3:00 pm EAC 64—72 San Beda  
Oct. 26 12:00 nn** Arellano 77—63 Lyceum  
  3:00 pm CSB 92—79 JRU  
Oct. 28 12:00 nn Lyceum 64—69 Letran  
  3:00 pm JRU 68—72 San Sebastian  
Nov. 2 12:00 nn San Beda 76—63 Arellano  
  3:00 pm Mapua 74—49 JRU  
Nov. 4 12:00 nn JRU 61—60 EAC  
  3:00 pm Arellano 66—71 San Sebastian  
Nov. 5 12:00 nn Lyceum 86—82 Perpetual  
  3:00 pm Letran 74—66 CSB  
Nov. 6 12:00 nn San Sebastian 79—82 San Beda  
  3:00 pm JRU 52—62 Arellano  
Nov. 8 12:00 nn EAC 59—53 Perpetual  
  3:00 pm JRU 51—71 CSB  
Nov. 9 12:00 nn Mapua 67—47 Arellano  
  3:00 pm Lyceum 81—80 San Beda  
Nov. 11 12:00 nn CSB 83—89 Perpetual  
  3:00 pm JRU 74—92 San Sebastian  
Nov. 12 12:00 nn EAC 77—84 Letran  
  3:00 pm San Beda 71—63 Mapua  
Nov. 13 3:00 pm Perpetual 72—60 JRU  
  12:00 nn San Sebastian 65—73 Lyceum  
Nov. 15 12:00 nn CSB 83—78 San Sebatian  
  3:00 pm Perpetual 81—86 Arellano  
Nov. 16 3:00 pm Lyceum 79—62 JRU  
  12:00 nn San Beda 91—77 Letran  
Nov. 18 12:00 nn Perpetual 74—78 San Sebastian  
  3:00 pm CSB 100—88 Lyceum  
Nov. 19 12:00 nn Letran 74—58 Mapua  
  3:00 pm San Beda 70—61 JRU  
Nov. 20 12:00 nn San Sebastian 62—59 EAC  
  3:00 pm Arellano 73—82 CSB  
Nov. 22 12:00 nn EAC 63—62 Arellano  
  3:00 pm CSB 82—73 San Beda  
Nov. 23 12:00 nn San Sebastian vs. Mapua  
  3:00 pm JRU vs. Letran  
(** Part of First Round)

First Round Schedule and Results

Date Time Team Scores Team Details
Sep. 10 3:30 pm EAC 58—63 Arellano  
  6:00 pm Mapua 66—55 San Beda  
Sep. 11 12:00 nn Perpetual 84—60 JRU  
  3:00 pm CSB 86—69 Lyceum  
Sep. 13 12:00 nn San Sebastian 60—51 Arellano  
  3:00 pm San Beda 85—56 EAC  
Sep. 14 12:00 nn JRU 97—101 Letran  
  3:00 pm Lyceum 76—67 Mapua  
Sep. 16 12:00 nn Arellano 61—59 Perpetual  
  3:00 pm San Sebastian 94—100 CSB  
Sep. 17 12:00 nn EAC 74—97 JRU  
  3:00 pm San Beda 81—89 Lyceum  
           
ADVERTISEMENT
           
Sep. 18 12:00 nn Letran 69—72 Arellano  
  3:00 pm Mapua 56—57 San Sebastian  
Sep. 20 12:00 nn Perpetual 64—81 CSB  
  3:00 pm Lyceum 74—67 EAC  
Sep. 21 12:00 nn San Sebastian 71—78 San Beda  
  3:00 pm Arellano 67—70 JRU  
Sep. 23 12:00 nn CSB 75—81 Letran  
  3:00 pm Perpetual 79—77 Mapua  
Sep. 24 3:00 pm Lyceum vs. San Sebastian (Postponed)
Sep. 25 12:00 nn JRU vs. CSB (Postponed)
  3:00 pm San Beda vs. Perpetual (Postponed)
Sep. 27 3:00 pm Letran 67—62 Mapua  
Sep. 28 12:00 nn Perpetual 77—82 Lyceum  
  3:00 pm CSB 84—72 Arellano  
Sep. 30 12:00 nn Mapua 64—67 JRU  
  3:00 pm Letran 68—76 San Beda  
Oct. 1 12:00 nn EAC 61—73 CSB  
  3:00 pm San Sebastian 57—61 Perpetual  
Oct. 2 12:00 nn Arellano 64—59 Mapua  
  3:00 pm Lyceum 82—75 Letran  
Oct. 4 12:00 nn JRU 83—80 San Beda  
  3:00 pm Perpetual 55—54 EAC  
Oct. 5 12:00 nn Mapua 64—73 CSB  
  3:00 pm Letran 77—69 San Sebastian  
Oct. 7 12:00 nn San Beda 96—61 Arellano  
  3:00 pm JRU 63—57 Lyceum  
Oct. 8 12:00 nn EAC 55—67 Mapua  
  3:00 pm Perpetual 67—70 Letran  
Oct. 9 3:00 pm Lyceum 82—79 San Sebastian  
  12:00 nn CSB 78—69 San Beda  
Oct. 11 12:00 nn Arellano 80—82 Lyceum  
Oct. 12 12:00 pm EAC 68—72 Letran  
  3:00 pm San Beda 71—52 Perpetual  
Oct. 14 10:00 am San Sebastian 78—61 EAC  
  3:00 pm All-Star Game  

UAAP Basketball: Adamson Soaring Falcons vs. Ateneo Blue Eagles (October 29, 2022)

The Adamson Soaring Falcons play against the Ateneo Blue Eagles at 4:00 pm, Saturday, October 29 at the Smart Araneta Coliseum in the Second Round of the UAAP Season 85 Men's Basketball Tournament.

Find out the game time information, when and how to watch Adamson's game against Ateneo on TV and live streaming online.
  • Date: Saturday, October 29, 2022
  • Time: 4:00 pm
  • Venue: Smart Aranate Coliseum
  • TV: One Sports / UAAP Varsity Channel on Cignal
  • Live Stream: cignalplay.com / Smart GigaPlay App (Android / iOS) | Cignal Play app (Android / iOS)




ADVERTISEMENT


Results and Scores


AdU
0
--
0
ADMU
Quarter Scores: Adamson vs. Ateneo (October 29, 2022)
Team Q1 Q2 Q3 Q4 TOTAL
Adamson Soaring Falcons          
Ateneo Blue Eagles          
[Full Game Stats]

The Scores:

Game Highlights


Game highlights between Adamson University men's basketball team and Ateneo de Manila University men's basketball team will be added once available.



UAAP Basketball: De La Salle Green Archers vs. UST Growling Tigers (October 29, 2022)

The De La Salle Green Archers play against the UST Growling Tigers at 2:00 pm, Saturday, October 29 at the Smart Araneta Coliseum in the Second Round of the UAAP Season 85 Men's Basketball Tournament.

Find out the game time information, when and how to watch DLSU's game against UST on TV and live streaming online.
  • Date: Saturday, October 29, 2022
  • Time: 2:00 pm
  • Venue: Smart Aranate Coliseum
  • TV: One Sports / UAAP Varsity Channel on Cignal
  • Live Stream: cignalplay.com / Smart GigaPlay App (Android / iOS) | Cignal Play app (Android / iOS)




ADVERTISEMENT


Results and Scores


DLSU
0
--
0
UST
Quarter Scores: DLSU vs. UST (October 29, 2022)
Team Q1 Q2 Q3 Q4 TOTAL
De La Salle Green Archers          
UST Growling Tigers          
[Full Game Stats]

The Scores:

Game Highlights


Game highlights between De La Salle University men's basketball team and University of Santo Tomas men's basketball team will be added once available.